> Indikácie/Liečebné pobyty > 

Onkologické choroby


Čo je rakovina?

Rakovina je skupina nádorových ochorení, ktorých je okolo 200. Tieto môžu postihovať rôzne druhy buniek, ktoré tvoria základnú jednotku ľudského tela. Rakovina vzniká vtedy, keď sa bunka prestane správať podľa pravidiel, stáva sa abnormálnou a začne sa nekontrolovateľne deliť.

Podobne ako iné orgány tela skladá sa aj krček maternice z rôznych buniek. Za normálnych okolností sa delia bunky iba vtedy, ak je to potrebné, a tento usporiadaný proces udržuje náš zdravotný stav.

Ak sa bunky začnú deliť, keď to nie je potrebné, vzniká postupne masa nového tkaniva, ktorú nazývame nádorom (tumorom), a ten môže byť benígny (nezhubný) alebo malígny (zhubný).
Benígne nádory nie sú rakovinou. Vo väčšine prípadov sa odstraňujú operáciou a obyčajne sa neobnovujú. Dôležité je aj to, že sa nešíria do iných častí tela. Benígne nádory neohrozujú život. Polypy, cysty a myómy patria k benígnym nádorom krčka maternice.

Malígne nádory nazývame rakovina. Rakovinové bunky neustálym delením narastajú a tým poškodzujú tkanivo a orgány nachádzajúce sa v blízkosti nádoru. Môžu sa však z nádoru aj uvolniť a rozšíriť do lymfatických alebo krvných ciest. Tak sa môžu bunky z rakoviny krčka maternice dostať do iných častí tela, napríklad do najbližších lymfatických uzlín, do najbližšieho okolia (do močového mechúra, konečníka, ale aj do chrbtice, pľúc). Rozsev takýchto buniek nazývame metastazovaním.

Rakovina krčka maternice (cervikálny karcinóm, karcinóm cervixu) vzniká najčastejšie z dlaždicovitých buniek. Sú to tenké ploché bunky, ktoré tvoria povrch krčka maternice. Zriedkavejšie vzniká rakovina zo žľazovitých buniek sliznice kanálu krčka maternice. Keď nádorové bunky preniknú do iných častí tela a vytvoria tam druhotný nádor (metastázu), skladá sa tento z toho istého typu buniek ako nádor prvotný (primárny).


Text bol prevzatý zo stránok Slovenskej ligy proti rakovine


Autor/zdroj: Redakcia